Mogłoby się wydawać, że chęć wybudowania własnego domu wiąże się z koniecznością projektowania go od zupełnych podstaw. Lub może z opanowaniem umiejętności inżynierskich. Bo jak inaczej wybudować dom, który idealnie będzie odpowiadał naszej wizji? Okazuje się, że pomóc w przyspieszeniu realizacji marzenia o własnym domu jednorodzinnym może szeroki wybór gotowych projektów domów, które możemy przeglądać na stronach internetowych projektantów jak każdy inny towar. I podobnie jak w innych branżach, projekty są obejmowane przecenami. Warto więc śledzić dany projekt i baczyć czy nie zapłacimy za niego mniej.
Dlaczego warto wybrać gotowy projekt domu?
Gotowy projekt domu warto wybrać ze względu na wspomniany szeroki wybór oferowanych projektów. Są ich dosłownie setki i któryś na pewno pokryje się z naszą wizją domu. Biura projektowe oferują gotowe projekty domów wszelkiego metrażu, piętrowe, parterowe, z garażem i bez oraz te uwzględniające wykorzystanie technologii energooszczędnych. Co najlepsze, niektóre z nich oferują darmowe wprowadzanie korekt do projektu według wskazówek klienta. Gotowy projekt nie oznacza niezmienności i sztywnych ram. Jak najbardziej można wprowadzać do niego zmiany oczywiście z uwzględnieniem wszystkich ograniczeń prawnych i przestrzeni wyznaczanej przez działkę. Kupując gotowy projekt domu rodzinnego otrzymujemy w jego ramach projekty: architektoniczny, konstrukcyjny, wewnętrznej instalacji sanitarnej i instalacji elektrycznej. Wybierając gotowy projekt domu oszczędzamy sobie sporo pracy, wybieramy z katalogu dom najbardziej nam odpowiadający i wprowadzamy do projektu ewentualne poprawki, jeśli są konieczne. Jak wyglądają takie gotowe projekty? Przyjrzyjmy się kilku przykładom.
Gotowe projekty domów jednorodzinnych parterowych
Myśląc o domu jednorodzinnym, możliwe, że widzimy oczami wyobraźni mały domek o klasycznym wyglądzie. I tak właśnie jest projekt domu ARN Mokka 3 CE. Dom ma niewiele ponad 79 m2 powierzchni użytkowej zaś z zewnątrz prezentuje się bardzo klasycznie – jasna elewacja i brązowa dachów na dwuspadowym dachu. W domu tym znajdują się trzy pokoje, salon połączony z kuchni, łazienka, kotłownia, spiżarnia i wiatrołap. Projekt wprawdzie nie uwzględnia garażu jednak przewiduje wiatę, pod którą można postawić samochód. Koszt tego domu w stanie surowym to niecałe 135 tys. złotych zaś samego projektu to ok 2 tys. zł. W domu tym zmieści się rodzina z dziećmi, wszak metraż podobny jest do przeciętnego mieszkania.
Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych parterowych
Miłośnicy nietypowej architektury i nowoczesnej zarazem powinni zwrócić uwagę na nowoczesny projekt domu PPE ODWAŻNY D16 CE. Jak poprzednio opisywany projekt i ten jest parterowy., jest jednak dużo większy – jego powierzchnia użytkowa wynosi 180 m2. Ten nowoczesny projekt przewiduje cztery pokoje, salon połączony z jadalnię, oddzielne pomieszczenie przeznaczone na bibliotekę, trzy łazienki, dwie garderoby, kuchnię, pralnię i dwa tarasy. Znajdziesz go pod tym linkiem https://pracownia-projekty.dom.pl/. Ów nowoczesny przewiduje również dwustanowiskowy garaż. Wszystko to zamknięte jest w prostej, minimalistycznej i estetycznej bryle z płaskim dachem. Koszt domu w stanie surowym to trochę ponad 306 tys. złotych a za sam projekt trzeba wyłożyć niemal 3,5 tys. złotych.
Projekty domów jednorodzinnych z garażem
A teraz przyjrzyjmy się jakiemuś wypośrodkowanemu projektowi. Takiemu, który jest może nie najnowocześniejszy, ma jednak garaż. Spotkajmy się też pośrodku między wielkościami obu wyżej opisanym projektów czyli w okolicach 100 m2. Te kryteria spełnia gotowy projekt domu jednorodzinnego z garażem DN SANTIA BIS 2M CE. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 100 m2. Wspomniany garaż jest dwustanowiskowy a oprócz niego dom ten ma również poddasze. Na samym jednak parterze mieszczą się salon z jadalnią, trzy pokoje, WC, łazienka, garderoba, spiżarnia, kuchnia i pomieszczenie gospodarcze. Zapłacimy za ten dom w stanie surowym 171 tys złotych, natomiast za jego projekt niecałe 2400 zł.