Żurawie samochodowe na placu budowy

W przypadku różnego rodzaju prac budowniczych zapewne można usłyszeć o żurawiach samochodowych. Czym są żurawie samochodowe? Co warto wiedzieć na temat żurawi samochodowych? O tym właśnie będzie ten tekst, ale nie tylko. Trzeba mieć na uwadze, że żuraw samochodowy to tylko jedno z rozwiązań. Co więcej, żuraw samochodowy jest urządzeniem, które nie w każdej sytuacji może być w użyciu.

Co wiadomo o żurawiu samochodowym?

Żurawie samochodoweNajlepiej będzie, jeśli na początku zdefiniujemy sobie, co rozumie się przez żurawia dźwigowego. Tak więc żuraw dźwigowy to urządzenie dźwigowe, które może znajdować się na podwoziu samochodu ciężarowego lub specjalnie skonstruowanego podwozia samojezdnego. Wykorzystanie żurawi samochodowych ma miejsce w przypadku prac przeładunkowych i montażowych. Żuraw samochodowy złożony jest z wciągarek i wychylnego wysięgnika znajdującego się na kolumnie. Żuraw może pracować w dwóch trybach — transportowym i dźwigowym.
Warto również wiedzieć, że żurawie samochodowe można podzielić ze względu na napęd. Mówiąc wprost — rozróżnia się żurawie o napędzie mechanicznym, elektrycznym i hydraulicznym. Niemniej zazwyczaj jest tak, że żuraw napędzany jest przez silnik spalinowy. Ponadto silnik spalinowy używany jest również do napędu podwozia (dotyczy to pracy w trybie transportowym).

HDS-y — co to takiego?

Skoro mowa o żurawiach samochodowych, warto odnieść się do HDS-ów. HDS to hydrauliczny dźwig samochodowy, który jest odmianą żurawia samochodowego. Co można powiedzieć o HDS-ach? Hydrauliczny dźwig samochodowy to samochód ciężarowy, na którym zamontowany jest żuraw przeładunkowy. Zazwyczaj HDS ma nośność kilku ton.

Rodzaje żurawi

Żurawie samochodowe mogą być określane również jako samojezdne i samobieżne. Warto o tym wiedzieć choćby ze względu na to, że żurawie samochodowe to nie jedyne żurawie, z którymi można się zetknąć.
Jeśli chodzi o szczegóły, można wyróżnić kilka rodzajów żurawi i ich klasyfikacja przeprowadzana jest ze względu na typ, wysokość podnoszenia ciężaru i udźwig. Ogólnie rzecz ujmując, poza żurawiami samojezdnymi są też żurawie stacjonarne i mini żurawie.

Czym charakteryzują się urządzenia stacjonarne? Na pewno należy powiedzieć, że żuraw stacjonarny to urządzenie, które jest przeznaczone do wykonywania prac wymagających sporej precyzji. Być może pojawiają się opinie, że korzystanie z żurawia stacjonarnego nie jest proste, ale prawda przedstawia się inaczej. Wszystko sprowadza się do operowania kilkoma drążkami sterowniczymi. Warto też dodać, że żuraw stacjonarny sprawia, iż możliwe jest przetransportowanie materiału w dowolne miejsce (wysokość nie ma znaczenia).

Mini żurawie to nowoczesne urządzenia, które przede wszystkim wykorzystywane są przy okazji trudno dostępnych i ciasnych miejsc. Mini żurawie to idealne urządzenia wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości użycia tradycyjnego żurawia samojezdnego lub stacjonarnego. Warto też dodać, że mini żurawie przede wszystkim można znaleźć w gąsienicach (mini żurawie charakteryzują się wyjątkową zwrotnością).