Niezbędne wyposażenie każdego warsztatu samochodowego – podnośniki warsztatowe. Zanim zapadnie decyzja o zakupie warto zapoznać się z produktami dostępnymi na rynku, ocenić ich przydatność do profilu usług oraz oszacować możliwości finansowe – koszty inwestycji.
Wybór podnośnika determinują przede wszystkim
Profil i zakres usług
W warsztatach serwisujących ogumienie sprawdzą się małe podnośniki punktowe – dla samochodów osobowych udźwig do 2,5 t, małe dostawcze – 3,5 t. Szeroki profil działalności niesie za sobą konieczność zakupu podnośników większych, mocniejszych, podnoszących cały pojazd, a nie tylko jedną stronę.
Miejsce
Wielkość pomieszczeń warsztatowych ogranicza w sposób naturalny wybór rodzaju podnośnika. Przedsiębiorcy, którzy dopiero planują budowę warsztatu powinni uwzględnić w planach miejsce na montaż podnośnika.
Ergonomia
Bezpieczeństwo i łatwość obsługi to elementy niezwykle istotne z punktu widzenia BHP a także jakości świadczonych usług – bezproblemowy dostęp do każdego elementu pojazdu to podstawa solidnej naprawy. Jest jeszcze jeden, bardzo ważny, warunek wyboru podnośnika – cena, ale ona wiąże się bezpośrednio z wyżej wymienionymi kryteriami.
Rodzaje podnośników warsztatowych
Wszystkie podnośniki warsztatowe można charakteryzować ze względu na cztery parametry:
- Wysokość uniesienia.
- Maksymalne obciążenie.
- Szybkość podnoszenia.
- Stabilność.
Uwzględniając wszystkie opisane kryteria decyzyjne oraz mając na uwadze parametry podnośnika właściciel warsztatu może dokonać wyboru rodzaju podnośnika.
Poczynając od najmniejszych na rynku dostępne są:
Podnośniki punktowe
Sprawdzają się tam, gdzie nie jest konieczne unoszenie całego pojazdu, na przykład w serwisach opon. Łatwe w obsłudze, nie zajmują dużo miejsca, nie generują kosztów eksploatacji, są stosunkowo tanie.
Podnośniki płytowe
Podnoszą pojazd na wysokość 500 mm – doskonale sprawdzą się w serwisach ogumienia ze stanowiskami obsługiwanymi jednocześnie przez więcej niż jedną osobę.
Wymagają więcej miejsca niż podnośniki punktowe, ale opcjonalnie w korzystnych warunkach pogodowych mogą być używane na zewnątrz budynku. Wydajne, funkcjonalne, tanie w eksploatacji.
Podnośniki kolumnowe
To wyższa półka technologiczna a co za tym idzie cenowa. Wymagają więcej miejsca, ale pozwalają na podnoszenie pojazdów na większą wysokość a łatwość dostępu do każdego elementu pojazdu sprawia, że warsztat może świadczyć usługi w bardzo szerokim zakresie.
Podnośniki czterokolumnowe gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa dla pracowników.
Podnośniki nożycowe podprogowe
Możliwe do zamontowania we wnękach podłogowych, co umożliwia przepustowość pomieszczenia, gdy podnośnik nie jest używany. Produkowane w wariantach unosu do 1 m i do 2 m sprawdzą się w każdym serwisie. Jedną wadą, na jaką wskazują niektórzy użytkownicy, jest nieco ograniczony dostęp do pojazdu w obrębie progów.
Podnośniki nożycowe najazdowe
To najwyżej zaawansowane konstrukcje. Mają skomplikowany, ale bardzo bezpieczny, niezawodny mechanizm unoszenia. Wymagają dużo miejsca oraz dobrego przygotowania stanowiska – mają znaczną masę a pracę podnośnika może zakłócić nawet źle wypoziomowana posadzka.