W nowoczesnym budownictwie wentylacja pomieszczeń oraz całych budynków może być skutecznie realizowana za pomocą systemów wentylacji mechanicznej. Wentylatory dachowe są jednym z kluczowych elementów w takim systemie. Jak działa wentylator dachowy?
System wentylacji mechanicznej
Opcja systemu wentylacji mechanicznej to dziś już standard, bez którego żaden budynek nie będzie prawidłowo wentylowany. Jest ona często realizowana za pomocą instalacji odpowiednich wentylatorów dachowych.
Wentylator dachowy swym wyglądem zewnętrznym nie różni się od kominka wentylacyjnego. Różnicą jest wentylator połączony z silnikiem w głowicy urządzenia. Ten typ wentylatora wymusza obieg powietrza oraz wyrzuca zużyte powietrze z wnętrza budynku. Dopływ świeżego powietrza w tym systemie wentylacji zapewniają nam kratki wentylacyjne lub nawiewniki.
Działanie wentylatorów dachowych
Ogólna zasada działania wentylatorów polega na przyroście ciśnienia statycznego od strony ssawnej, która musi być większa niż od strony tłocznej. Wentylator dachowy wykorzystuje prostą zasadę różnicy ciśnień w celu wywołania obiegu powietrza. W czasie pracy wywołuje po obu stronach różnicę ciśnień, a to powoduje ruch powietrza.
W wentylatorach osiowych przepływające powietrze przemieszcza się wokół silnika, co skutkuje dość wysokim poziomem emitowanego hałasu oraz niskim ciśnieniem wytwarzanym podczas pracy.
W wentylatorach promieniowych powietrze porusza się prostopadle do wirnika, więc są one w stanie wytworzyć duże ciśnienie, a dzięki temu duży przepływ powietrza. Ten wentylator dachowy pracuje dość cicho.
Działanie w zależności od typu wylotu powietrza
W wentylatorach dachowych najczęściej stosuje się dwa typy wylotów, które wyrzucają powietrze w pionie lub poziomie.
Wyloty pionowe umożliwiają za pomocą wiatraka napędzanego silnikiem wyrzut powietrza z wnętrza budynku najprostszą drogą w górę. To rozwiązanie stosuje się przy dużym zanieczyszczeniu powietrza wewnątrz budynku i przy ewentualnym wpływie substancji szkodliwych. Strumień powietrza jest kierowany w górę, co ogranicza zasięg emisji w pobliżu okien, czerpni świeżego powietrza lub wejścia na dach.
Wyrzut poziomy to kierowanie powietrza wzdłuż połaci dachu. Najczęściej wykorzystywane w budownictwie mieszkalnym, gdzie nie ma substancji szkodliwych. W budownictwie przemysłowym tam, gdzie konstrukcja wyklucza obieg w pobliżu drzwi, okien czy wlotów powietrznych.
Zaawansowane wentylatory dachowe montowane są najczęściej w budynkach użyteczności publicznej oraz w przemyśle, gdzie doskonale sprawdzają się przy wywiewaniu różnych zanieczyszczeń.