Wciągarki elektryczne służą do transportu i przemieszczenia ładunków o różnych ciężarach, od kilkudziesięciu kilogramów, do kilkudziesięciu ton. Z tego powodu są powszechnie stosowane w przemyśle i budownictwie — w magazynach, statkach, halach rozładunkowych i placach budowy. Istnieje kilka rodzajów wciągarek elektrycznych, a ich dobór zależy od wielkości i ciężaru przenoszonych materiałów.
1. Rodzaje wciągarek — wciągarki ręczne i elektryczne
2. Urządzenia na rynek offshore — wciągarki na statki
Rodzaje wciągarek
Wciągarki ręczne nadają się do przenoszenia lżejszych ładunków. Wciągarki elektryczne ECI doskonale nadają się natomiast do przemieszczania ładunków o dużych gabarytach i ciężarze. Wybierając sprzęt do transportu ładunków, należy wziąć pod uwagę moc urządzenia. Wciągarki elektryczne zasilane napięciem 230V mogą udźwignąć ciężar do 1 tony. Kompaktowość, a także brak konieczności rejestracji urządzenia w UDT sprawiają, że można używać ich jako sprzęt przenośny. Z tego powodu dobrze sprawdzają się w czasie remontów i na budowach. Wciągarka elektryczna o zasilaniu 400V to natomiast sprzęt do zastosowań przemysłowych. W zależności od rodzaju sprzętu maksymalny udźwig urządzenia to nawet 100 ton. Podnoszenie, upuszczanie czy przyciąganie wykonywane jest za pomocą łańcucha lub liny. Wciągarki elektryczne łańcuchowe wykorzystywane są wewnątrz hal, zakładów produkcyjnych czy magazynów — wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja w przenoszeniu materiałów. Maksymalny udźwig to 10 ton, a wysokość podnoszenia to ok. 15 metrów. Dzięki wciągarkom elektrycznym linowym, przejezdnym i podwieszanym, ładunki podnosić można na wysokość do 60 metrów. Istnieją również urządzenia elektryczne linowe bębnowe, które służą głównie do przeciągania elementów na poziomie gruntu lub podnoszenia ich na niewielkie wysokości. W trudnych warunkach dobrze sprawdzają się natomiast wciągarki pneumatyczne, przystosowanie do udźwigu do kilku ton.
Urządzenia na rynek offshore — wciągarki na statki
Specjalną kategorią są wciągarki offshore, przeznaczone do stosowania na statkach, platformach morskich, nadbrzeżach. Wciągarki hydrauliczne offshore przystosowane są do pracy w bardzo trudnych warunkach. Można dostosować je również do indywidualnych potrzeb, do szczególnych udźwigów lub wyposażyć w niestandardowe opcje. Wciągarka offshore charakteryzuje się niezawodnością i może być stosowana również do transportu ludzi. Na wiertnicach, w portach, na barkach oraz do pracy z dużym obciążeniem dobrze sprawdza się również wciągarka cumownicza.