Wciągniki pneumatyczne są urządzeniami dźwignicowymi zaliczanymi do grupy cięgników. Cięgniki natomiast są urządzeniami wykorzystywanymi do przenoszenia przedmiotów na linach lub łańcuchach zwanych cięgnami.
Do cięgna przytwierdzony jest hak lub chwytak, dzięki któremu można stabilnie utrzymać przedmiot. Wciągnik to odmiana wciągarki podwieszanej do sufitu.
Sposób działania
Wciągnik służy do podnoszenia i opuszczania ładunków oraz przesuwania ich w poziomie dzięki specjalnej belce.
Wciągnik pneumatyczny działa przy pomocy sprzężonego powietrza. Co daje mu przewagę na tle innych maszyn tego typu ze względu na duże bezpieczeństwo użytkowania. Może być uruchamiany nawet podczas ekstremalnie niskich lub wysokich temperatur, czy też dużej wilgotności, która umożliwiłaby pracy wciągnikom elektrycznym. Dzięki pracy na medium czystym – powietrzu żadna nieszczelność nie spowoduje zatrucia obsługi, która będzie w tym czasie użytkować wciągnik.
Pracują zdecydowanie głośniej niż wciągniki elektryczne. Ale ich praca może być ciągła, a ryzyko jakiegokolwiek uszkodzenia maszyny jest niewielkie, jeśli nie żadne. Do pracy potrzebują wysokiej jakości kompresora, dzięki któremu działają. Równomierna, ciągła i wydajna praca to znaki rozpoznawcze wciągnika pneumatycznego.
Wybór odpowiedniego wciągnika pneumatycznego
Żeby wciągnik mógł spełnić swoje zadanie należy wiedzieć, jaki towar będzie przy jego pomocy przenoszony. W internecie można sprawdzić przewidywaną wagę jednostki. A następnie można przystąpić do kupna odpowiedniego sprzętu. Mimo, że bardziej uniwersalny, to zbyt duży udźwig spowoduje wolniejszą i mało efektywną pracę wciągnika pneumatycznego. Natomiast udźwig o wartości 120% wagi towaru brutto zapewni najbardziej optymalną pracę urządzenia.
W sprzedaży dostępne są wersje mini wciągników, których można używać nawet do 8 m i przy maksymalnej wadze jednorazowej towaru do prawie jednej tony. Takie wciągniki często wynajmuje się razem z pneumatycznymi wózkami jezdnymi.
Precyzja czy szybkość?
Wciągniki pneumatyczne dzieli się na linowe oraz na łańcuchowe, które różnią się między sobą kilkoma istotnymi szczegółami.
Wciągnik pneumatyczny linowy jest zdecydowanie szybszy i można użyć do niego dłuższego cięgna, co daje większy zakres pracy. Sięgnie do ładunku położonego dalej zarówno w pionie jak i w poziomie. Niestety liny nie odznaczają się taką trwałością jak łańcuchy. Ale można stosować tak zwane zblocza, które pozwalają na bardziej precyzyjne przenoszenie towarów stałych.
Wciągnik pneumatyczny łańcuchowy jest dużo bardziej precyzyjny i prostszy w obsłudze niż jego wersja z cięgiem linowym. Nadaje się do przenoszenia towarów na dosyć małych, kilkumetrowych odległościach zarówno w poziomie jak i w pionie. Tam, gdzie liczy się precyzja będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż wciągnik linowy. Trwałość cięgien łańcuchowych jest bardzo duża. A sam wciągnik znajduje zastosowanie przy pracach obrabiarek do metali, czy też w warsztatach samochodowych przy naprawach.